W obecnych czasach znalezienie odpowiedzi na dręczące nas pytania jest zdecydowanie prostsze, aniżeli przed laty.

 

Dzięki wynalazkowi, jakim jest Internet, nie musimy już przewracać kilkunastu książek, żeby napisać wypracowanie, płacić za porady prawne, a za każdym razem, gdy zepsuje się nam kran dzwonić po hydraulika. Teraz zdecydowaną większość informacji możemy odszukać z pomocą wyszukiwarki. Jednak mimo że z sieci korzystamy kilka razy dziennie, to niektórzy nadal mają problem w znalezieniu wartościowych wyników dotyczących konkretnego zapytania.


Formułowanie ich w najpopularniejszej wyszukiwarce, jaką są Google, nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Wystarczy stosować się do kilku pomocnych punktów, a odnalezienie pożądanej informacji stanie się łatwym i przyjemnym procesem. Google to wyszukiwarka, która lubi proste hasła, więc załóżmy, że chcemy znaleźć listę restauracji w naszym mieście, w tym celu wystarczą dwa wyrazy: „Poznań restauracje”.


Nie potrzeba pisać zdań złożonych, w których interpunkcja oraz ortografia są na najlepszym poziomie. Gdy zrobimy literówkę i zamiast herbata, napiszemy „herabatta”, a imię i nazwisko zapiszemy małymi literami, to Google od razu zaproponuje pokazanie wyników wyszukiwania z użyciem odpowiedniego zapisu. Oczywiście nasze poszukiwania można zawęzić. Gdy interesują nas tylko restauracje, które mają w swojej ofercie dania indyjskie, to zapytanie powinno brzmieć: „Poznań indyjska restauracja”, po wpisaniu tych trzech słów zobaczymy listę wszystkich restauracji z danej lokalizacji.


Znalezienie fryzjera czy mechanika to podstawy „googlowania”, z którymi nie powinno być większych problemów. Schody zaczynają się, gdy szukamy informacji z dziedziny nauki. Niestety wadą Internetu jest to, że każdy może publikować w nim swoje teksty, które nie raz wprowadzają w błąd. Na przykład, jeśli potrzebujemy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób należy rozumieć dzieła słynnych poetów, to w zależności od źródeł możemy znaleźć inne wyjaśnienia. W takim przypadku najlepiej jest porównać treści z kilku stron, zweryfikować, czy jest to witryna wyglądająca na prawdziwą (w sieci zdarzają się osoby, które w ramach żartu publikują artykuły, które celowo przekazują fałszywe wiadomości), sprawdzić, czy źródło, z którego korzystał autor tekstu, faktycznie istnieje.


Warto być świadomym, że nie każdy wyświetlony link należy do bezpiecznych stron, niektórych celem jest, aby internauci ściągali nieświadomie na swój komputer wirusy. Jest to nierzadki przypadek, gdy szukamy witryny, na której możemy obejrzeć film albo przeczytać książkę. Często w sieci można znaleźć odnośniki do publikacji, które jeszcze nie miały swojej premiery. Dlatego nie można w stu procentach ufać temu, co wyszukiwarka nam wyświetli dla danego zapytania.


Dla bardziej wymagających osób Google stworzyło dodatkowe opcje wyszukiwania. W tym celu konieczne będzie zapamiętanie użycia kilku znaków. Na szczęście osoby, które nie mogą pochwalić się super pamięcią, mogą skorzystać z drugiego wariantu. W tym celu należy wejść w wyszukiwarkę, wpisać zapytanie, a następnie z zakładki wybrać opcję: szukanie zaawansowane. Przeglądarka przekieruje nas na stronę, w której w poszczególne okna należy wpisać wymagane informacje, np. które słowa mają być zawarte w zapytaniu, a jakie frazy należy pominąć. Tak samo działa wyszukiwanie z użyciem operatorów Google. Gdy całe wyrażenie zostanie wpisane w cudzysłów, to wynikiem będą linki z dokładnie taką samą frazą. Jest to przydatne rozwiązanie, jeśli szukamy np. interpretację konkretnego wiersza, w przypadku pominięcia cudzysłowu niekoniecznie na pierwszej stronie znajdziemy poszukiwany tekst.


Drugim znakiem jest tylda, dzięki której można zastąpić wyraz synonimem. Kolejny operator to minus, on pomoże w sytuacji, gdy chcemy wykluczyć jakiś wyraz czy stronę z wyników zapytania. Czasem szukamy jakiś produkt w najlepszej cenie, ale wolimy nie korzystać z popularnego portalu aukcyjnego, dlatego idealnym rozwiązaniem jest postawienie znaku minus: portalaukcyjny.pl, dzięki temu mamy gwarancję, że Google nie pokaże nam żadnego linku z uwzględnieniem tej witryny. Ostatni znak to gwiazdka, ona używana jest w celu zastąpienia dowolnego ciągu znaków.


Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę poszukiwane informacje, to pierwszymi wynikami pokazującymi się na liście będą linki najpopularniejsze i te, które w prawidłowy sposób przeszły proces pozycjonowania. Czasem zdarza się tak, że niekoniecznie na najczęściej wyświetlanej stronie znajdziemy pożądane informacje. W związku z tym warto zapamiętać kilka udogodnień, jakie dało nam Google, z których pomocą na pewno dowiemy się więcej o wylądowaniu na księżycu, czy faktycznej skuteczności leków na odchudzanie.


Wyszukiwanie przez Internet praktycznie całkowicie sprawiło, że w szkołach już nie korzysta się z encyklopedii, żeby znaleźć definicję jakichś pojęć, a zamiast wypożyczać książki w bibliotece, zamawiamy je w formacie pdf. Jest to z pewnością ogromne udogodnienie pozwalające zaoszczędzić dużo czasu, jednak nie można zapominać o tym, że nie wszystko, co znajdziemy w sieci, będzie zgodne z prawdą.

Zaufali nam: